Medium’a Kod Bloğu Eklemek

Merhaba arkadaşlar! Bu yazımda sıkça kullanma ihtiyacı duyduğum ve hepimizin aslında ihtiyaç duyması muhtemel olan Medium’a yazılan makaleye kod bloğunu eklemekten bahsedeceğim.

Photo by Andrew Neel on Unsplash

Bunu yapmak için Github Gist kullanacağız. Ve oldukça kolay bir şekilde halledebileceğiz. Öncelikle Github profilimize girelim, buradan “Your gists” sekmesine tıklayalım;

Burada istediğiniz kod bloklarını saklayabilir, paylaşıma açabilir ve bu kod blokları için link alabilirsiniz. Medium’a ilgili kod bloğunu da tam olarak bu şekilde ekleyeceğiz. Profil ikonumuzun yanında bulunan + simgesine basarak yeni “gist” oluşturmaya başlıyoruz.

Gelen ekranda en üst kısma ilgili kod bloğuyla ilgili açıklamalarınızı giriyorsunuz.

Hemen altında bulunan kısım ise kod bloğunuzu ismini oluşturuyor. İsmi eklerken uzantısı ile birlikte eklemelisiniz ki Gist sizin için uygun renklendirmeyi yapsın.

Hemen altına ise ilgili kod bloğunu yazıyorsunuz.

Sonrasında ise “Create Public Gist” butonuna tıklayarak paylaşıma açık bir “Gist” oluşturuyorsunuz.

Gist’i açarak link’i kopyalıyorsunuz. Ve burada aşağıdaki mavi kare içinde bulunan “Add an embed” butonuna tıklayarak linki yazıyorsunuz ve “enter” tuşuna basıyorsunuz. Bu sayede kod bloğunuz okunabilir bir şekilde eklenmiş oluyor.

Bu şekilde eklediğiniz kod bloğunun renklendirilmiş şekilde okunabilir, kopyalanabilir olmasının yanı sıra diğer bir faydası, Gist üzerinden yaptığınız değişikliğin otomatik olarak buraya yansıyacak olmasıdır. Bu sayede yaptığınız editlemeler sonrası tek tek yazılarınızda kod editlemenize gerek olmayacak ve yazdığınız yazılar hep güncel kalacak!

Eğer yukarıda anlatılanları bir videodan görerek izlemem daha iyi olurdu derseniz, sizi çektiğim şu videoya da yönlendirebilirim. Video İngilizce olmasına rağmen yukarıda anlatılanları anlattığım için yine de faydalı olacağını düşünüyorum.

Okuduğunuz için teşekkürler!

Full-time developer, and lifelong learner. Loves to learn and experience. Motto: Stay Hungry, Stay Foolish | @anilemrah_

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store